endomedical endomedical

KLINIKA ENDOMEDICAL POZNAŃ CHWALISZEWO 19a

Klinika Endomedical REHABILITACJA

REHABILITACJA W ORTOPEDII

endomedical

Rehabilitacja ortopedyczna jest specjalistyczną rehabilitacją prowadzoną według określonych zasad i protokołów postępowania. Na nowoczesną rehabilitację ortopedyczną składają się techniki manualne, postępowanie w ostrych urazach, złamaniach, wszechstronne informacje dotyczące leczenia zachowawczego i pooperacyjnej opieki rehabilitacyjnej.


Rehabilitację w ortopedii można podzielić na:

  • rehabilitację zachowawczą
  • rehabilitację przedzabiegową
  • rehabilitację pozabiegową

W każdym z tych przypadków najważniejszą rzeczą jest szybkość działania oraz jego skuteczność. Przez wiele lat zbieraliśmy doświadczenie pracując w wiodących ośrodkach rehabilitacyjnych i ortopedycznych w kraju i zagranicą. W efekcie możemy zaoferować kompleksową rehabilitację narządu ruchu, dostosowaną indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Pracujemy wykorzystując aktualną wiedzę z zakresu biomechaniki, rehabilitacji i medycyny.


ĆWICZENIA INSTRUKTAŻOWE SĄ WSTĘPEM DO WŁAŚCIWEJ REHABILITACJI PO ZABIEGU

rehabilitacja poznań endomedical

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na efektywny i stabilny powrót do zdrowia po przebytym zabiegu są ćwiczenia instruktażowe, będące niezbędnym elementem przejściowym pomiędzy ingerencją chirurgiczną a rehabilitacją właściwą. W tym stadium istnieje ryzyko nadwyrężeń, spowodowanych brakiem wiedzy pacjenta na temat odpowiedniej koordynacji psychoruchowej, a także możliwości obciążeniowych i eksploatacyjnych operowanej kończyny. Lekarz prowadzący często nie ma czasu na udzielanie wyjaśnień i wskazówek, dlatego ćwiczenia instruktażowe, jak i podstawowe informacje dotyczące etapów rehabilitacji po danym zabiegu są przekazywanie przez doświadczonego fizjoterapeutę.

Ćwiczenia instruktażowe mają na celu uaktywnienie mięśni i stawów, które nie zostały objęte procesem chorobowym, a także przygotowanie uszkodzonego stawu i uszkodzonej struktury do właściwego funkcjonowania.

Ćwiczenia te są o tyle komfortowe, iż wykonywane są indywidualnie i dostosowywane do możliwości i stopnia uszkodzenia danego pacjenta.

Fizjoterapeuta podchodzi indywidualnie do każdego pacjenta i biorąc pod uwagę sugestie operatora przeprowadza ćwiczenia przy jego łóżku. Ćwiczenia ukierunkowane są przede wszystkim (zachowując poszczególne etapy sposobu postępowania ) na pracę i reedukację nerwowo-mięśniową, a polegają na wykonywaniu ćwiczeń izometrycznych, jak i stretchingu, co ma skutecznie pobudzić i przygotować pacjenta do kolejnego etapu w procesie szybkiego powrotu do zdrowia.

Nadrzędną sprawą po każdym zabiegu są pytania dotyczące motywacji wewnętrznej pacjenta i celu, jaki chce sobie obrać. Bez odpowiedzi na te pytania proces rehabilitacji jest utrudniony. Pierwszy etap leczenia jest uwolnieniem od bólu, zastosowaniem ćwiczeń izometrycznych oraz pracy nad zakresem ruchomości stawów. Kolejne etapy dostosowywane są do właściwej diagnozy wraz z wyraźnym zdefiniowaniem rozległości patologii pierwotnej, naturalnego procesu gojenia się tkanek i możliwości fizycznych danej osoby.